Skip to content

12 Foxboro RdWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block4104
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,344
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,600
38%
Improvement Value:$231,300
62%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,292+4.0%
2024$21,437+1.2%
2023$21,174+0.4%
2022$21,081-11.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook F 153, Page 32

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook A 137, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1994