Skip to content

84 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block4105
Lot84
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,414
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,500
38%
Improvement Value:$228,100
62%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,739+4.0%
2024$20,905+1.2%
2023$20,649+0.4%
2022$20,558+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 838, Page 265

Property Sale

Sale
$371,770
DeedBook P 131, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1992