Skip to content

11 Foxboro RdWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 1997

Property Information

Block4105
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,337
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,200
38%
Improvement Value:$221,800
62%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,346+4.0%
2024$20,528+1.2%
2023$20,276+0.4%
2022$20,187-6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook Z 137, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1994