Skip to content

26 Chicopee DrWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block4105
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,164
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,400
51%
Improvement Value:$137,000
49%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,613+4.0%
2024$15,976+1.2%
2023$15,781+0.4%
2022$15,711+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft2,164DeedBook 4333, Page 12

Property Sale

Sale
$587,000
DeedBook 1946, Page 34

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook C 134, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1982