Skip to content

46 Chicopee DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block4105
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,950
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,900
44%
Improvement Value:$176,000
56%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,724+4.0%
2024$18,006+1.2%
2023$17,786+0.4%
2022$17,707+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$598,000

To:

Sq Ft2,950DeedBook 3565, Page 106

Property Sale

Sale
$598,000

From:

To:

Sq Ft2,950DeedBook 3565, Page 106Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$546,500

From:

To:

Sq Ft2,950DeedBook 2503, Page 82Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 435, Page 56

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook R 118, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1987