Skip to content

50 Chicopee DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$634,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block4105
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,779
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
44%
Improvement Value:$178,900
56%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,879+4.0%
2024$18,155+1.2%
2023$17,932+0.4%
2022$17,853+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$634,000

To:

Sq Ft2,779DeedBook 3479, Page 66

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook F 144, Page 122

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook N 121, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1987