Skip to content

3 Sturbridge CircleWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 11, 1994

Property Information

Block4107
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,986
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,400
42%
Improvement Value:$205,400
58%
Total Assessment$354,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,096+4.0%
2024$20,287+1.2%
2023$20,039+0.4%
2022$19,950+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,986DeedBook 137, Page 446

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook W 129, Page 314

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook G 118, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1986