Skip to content

125 Sturbridge CircleWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$721,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block4107
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,417
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,400
53%
Improvement Value:$132,500
47%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,762+4.0%
2024$16,119+2.9%
2023$15,672+0.5%
2022$15,601+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$721,000

To:

Sq Ft2,417DeedBook 4035, Page 263

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 299, Page 200

Property Sale

Sale
$242,987
DeedBook X 116, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1986