Skip to content

15 Lowell DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$222,020
Last Sale Date
Jun 19, 1986

Property Information

Block4107
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,732
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,500
43%
Improvement Value:$198,200
57%
Total Assessment$347,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,674+4.0%
2024$19,881+1.2%
2023$19,638+0.4%
2022$19,551+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$222,020

To:

Sq Ft2,732DeedBook 116, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1986