Skip to content

6 Kristin CtWayne, NJ 07470

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2001

Property Information

Block4303
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,956
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,900
51%
Improvement Value:$162,400
49%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,580+4.0%
2024$18,829-20.3%
2023$23,620+0.4%
2022$23,515+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook D 149, Page 264

Property Sale

Sale
$458,000
DeedBook H 131, Page 598

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook G 125, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1989