Skip to content

437 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block3516
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,000
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
27%
Improvement Value:$330,900
73%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,132+4.0%
2024$26,091+1.2%
2023$25,772+0.4%
2022$25,658+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$518,000
DeedBook B 165, Page 88

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook Q 157, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1997