Skip to content

24 Omaha RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block4303
Lot72
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,671
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,100
36%
Improvement Value:$211,900
64%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,741+4.0%
2024$18,984+1.2%
2023$18,751+0.4%
2022$18,668+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft4,671DeedBook 4152, Page 175

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft4,671DeedBook 3141, Page 187Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft4,671DeedBook 3043, Page 164Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$713,000

From:

To:

Sq Ft4,671DeedBook 2432, Page 126Recorded2/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1962