Skip to content

19 Manor DrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block3207
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,642
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,900
28%
Improvement Value:$282,000
72%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,243+4.0%
2024$22,352+1.2%
2023$22,078+0.4%
2022$21,980+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$870,000

To:

Sq Ft4,642DeedBook 4109, Page 1

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 2312, Page 249

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 182, Page 95

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook R 155, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1955