Skip to content

53 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block4303
Lot80
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,200
54%
Improvement Value:$94,800
46%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,368+4.0%
2024$11,893+1.2%
2023$11,748+0.4%
2022$11,696+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 3894, Page 139

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook V 143, Page 127

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook C 127, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1960