Skip to content

40 Algonquin TrailWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block4607
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,517
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,600
57%
Improvement Value:$81,800
43%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,440+4.0%
2024$11,001+1.2%
2023$10,867+0.4%
2022$10,819+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,517DeedBook 4569, Page 250

Property Sale

Sale
$200,800
DeedBook P 11, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1964