Skip to content

97 Iroquois TrailWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Sep 22, 1999

Property Information

Block4304
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,400
63%
Improvement Value:$67,000
37%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,727+4.0%
2024$10,315+1.2%
2023$10,189+0.4%
2022$10,144+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 163, Page 318

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook Q 133, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1950