Skip to content

57 Green Knolls DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$280,402
Last Sale Date
Feb 22, 2024

Property Information

Block4408
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,393
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
62%
Improvement Value:$83,200
38%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,879+4.0%
2024$12,385+1.2%
2023$12,234+0.4%
2022$12,179+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,402

To:

Sq Ft1,393DeedBook 4674, Page 135

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 1670, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1950