Skip to content

145 Algonquin TrailWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block4305
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,900
60%
Improvement Value:$76,400
40%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315+4.0%
2024$10,881+1.2%
2023$10,748+0.4%
2022$10,701+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$429,900

To:

Sq Ft1,414DeedBook 3381, Page 52

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook C 141, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1955