Skip to content

153 Algonquin TrailWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block4305
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,700
63%
Improvement Value:$68,500
37%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+4.0%
2024$10,475+3.7%
2023$10,097+0.5%
2022$10,051+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 4027, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1952