Skip to content

68 Algonquin TrailWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block4306
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
53%
Improvement Value:$92,000
47%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,642+4.0%
2024$11,196+1.2%
2023$11,059+0.4%
2022$11,010+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 2938, Page 57

Property Sale

Sale
$527,500
DeedBook 1374, Page 258

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 847, Page 240

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook Q 153, Page 265

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook G 134, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1965