Skip to content

78 Tower RdWayne, NJ 07470

Built 1933

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Jul 17, 1991

Property Information

Block4305
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,650
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,500
54%
Improvement Value:$100,100
46%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,939+4.0%
2024$12,442+1.2%
2023$12,290+0.4%
2022$12,236+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Sq Ft2,650DeedBook 129, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1933