Skip to content

62 Iroquois TrailWayne, NJ 07470

Built 1929

Last Sale Price
$677,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block4305
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,500
42%
Improvement Value:$162,200
58%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,631+4.0%
2024$15,993+1.2%
2023$15,797+0.4%
2022$15,728+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$677,000

To:

Sq Ft2,730DeedBook 4071, Page 134

Property Sale

Sale
$557,500
DeedBook 1538, Page 62

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 864, Page 184

Property Sale

Sale
$218,300
DeedBook 286, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1929