Skip to content

197 Mohawk TrailWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block4306
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,600
67%
Improvement Value:$55,000
33%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+4.0%
2024$9,469+1.2%
2023$9,353+0.4%
2022$9,312+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft912DeedBook 2865, Page 178

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook A 141, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1953