Skip to content

183 Mohawk TrailWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block4306
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
52%
Improvement Value:$94,100
48%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+4.0%
2024$11,316+1.2%
2023$11,177+0.4%
2022$11,128+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$492,500

To:

Sq Ft1,644DeedBook 3880, Page 25

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook Y 129, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1957