Skip to content

213 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1951
Other Exempt

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 17, 1993

Property Information

Block4307
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,800
61%
Improvement Value:$77,000
39%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$11,115+0.4%
2022$11,066+2.0%
2021$10,852+0.9%
2020$10,755+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,239DeedBook 133, Page 590

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook C 115, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1951