Skip to content

189 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block4307
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
58%
Improvement Value:$87,000
42%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,391+4.0%
2024$11,916+1.2%
2023$11,770+0.4%
2022$11,718+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 3387, Page 114

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 2435, Page 173Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 2412, Page 134Recorded12/24/2013

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 704, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1949