Skip to content

140 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
May 18, 1994

Property Information

Block4308
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,300
48%
Improvement Value:$121,700
52%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,033+4.0%
2024$13,494+1.2%
2023$13,329+0.4%
2022$13,270+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft2,058DeedBook 137, Page 547

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook B 115, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1939