Skip to content

9 Vandere Linde RdWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$216,750
Last Sale Date
Nov 2, 1992

Property Information

Block3307
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,058
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,400
59%
Improvement Value:$92,300
41%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,480+4.0%
2024$12,963+1.2%
2023$12,804+0.4%
2022$12,747+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$216,750

To:

Sq Ft2,058DeedBook 132, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1949