Skip to content

19 Point RdWayne, NJ 07470

Built 2022

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block4309
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,527
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$564,800
49%
Improvement Value:$585,600
51%
Total Assessment$1,150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,403+4.0%
2024$65,780+46.1%
2023$45,032+0.4%
2022$44,832+2.0%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft5,527DeedBook 4074, Page 63

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,046DeedBook 3929, Page 31Recorded12/21/2020

Property Sale

Sale
$985,000
DeedBook K 156, Page 178