Skip to content

25 Hawthorne RdWayne, NJ 07470

Built 1933

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 28, 1996

Property Information

Block4310
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,400
72%
Improvement Value:$46,300
28%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,912+4.0%
2024$9,532+1.2%
2023$9,415+0.4%
2022$9,374+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 145, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1933