Skip to content

45 Hawthorne RdWayne, NJ 07470

Built 1933

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
May 13, 1999

Property Information

Block4310
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,614
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,400
41%
Improvement Value:$173,400
59%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,469+4.0%
2024$16,799+1.2%
2023$16,594+0.4%
2022$16,520+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,500

To:

Sq Ft2,614DeedBook 161, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1933