Skip to content

40 Hawthorne RdWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block4311
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,200
68%
Improvement Value:$54,200
32%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+4.0%
2024$9,686+1.2%
2023$9,568+0.4%
2022$9,525+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 4168, Page 161

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 2637, Page 42Recorded6/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1945