Skip to content

39 Cottonwood RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block4311
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,600
61%
Improvement Value:$70,600
39%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,774+4.0%
2024$10,361+1.2%
2023$10,234+0.4%
2022$10,189+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$561,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 4631, Page 232

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 2359, Page 7Recorded8/26/2013

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook E 124, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1955