Skip to content

52 Hawthorne RdWayne, NJ 07470

Built 1934

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 26, 1993

Property Information

Block4311
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,263
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,400
66%
Improvement Value:$55,600
34%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,751+4.0%
2024$9,378+1.2%
2023$9,263+0.4%
2022$9,222+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934