Skip to content

60 Hawthorne RdWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block4311
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionLOG CABIN
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
71%
Improvement Value:$48,000
29%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,841+4.0%
2024$9,463+1.2%
2023$9,347+0.4%
2022$9,306+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930