Skip to content

508 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block4311
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,242
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
54%
Improvement Value:$106,200
46%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,706+4.0%
2024$13,180+2.1%
2023$12,911+0.4%
2022$12,854+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,242DeedBook 167, Page 304

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook L 130, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1950