Skip to content

37 North RdWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Mar 2, 2011

Property Information

Block3503
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
56%
Improvement Value:$55,800
44%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,504+4.0%
2024$7,216+1.2%
2023$7,128+0.4%
2022$7,096+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,080DeedBook 2031, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1949