Skip to content

144 Terhune DrWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block4402
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,700
57%
Improvement Value:$49,600
43%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+4.0%
2024$6,536+1.2%
2023$6,456+0.4%
2022$6,427+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 1978, Page 204

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 1835, Page 12

Property Sale

Sale
$279,900

To:

DeedBook 1419, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1920