Skip to content

857 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block4402
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,117
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
48%
Improvement Value:$150,600
52%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,184+4.0%
2024$16,525+1.2%
2023$16,323+0.4%
2022$16,250+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,117DeedBook 2933, Page 272

Property Sale

Sale
$572,000
DeedBook 625, Page 81

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook Z 121, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1950