Skip to content

1172 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block4406
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage5,634
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,900
42%
Improvement Value:$518,400
58%
Total Assessment$886,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,699+4.0%
2024$50,679+1.2%
2023$50,058+0.4%
2022$49,837+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,100,000

To:

Sq Ft5,634DeedBook 4442, Page 290

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft5,634DeedBook 3408, Page 282

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft5,634DeedBook 3349, Page 209Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

Sq Ft5,634DeedBook 2658, Page 164Recorded7/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook Y 149, Page 190