Skip to content

118 Green Knolls DrWayne, NJ 07470

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2026

Property Information

Block4407
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,300
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,700
64%
Improvement Value:$75,600
36%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,623+4.0%
2024$12,139+1.2%
2023$11,991+0.4%
2022$11,938+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 632, Page 254

Property Sale

Sale
$274,900

To:

DeedBook B 162, Page 73

Property Sale

Sale
$219,500

To:

DeedBook V 128, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1956