Skip to content

31 Sunnyridge RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block4501
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
38%
Improvement Value:$221,600
62%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,358+4.0%
2024$20,539+1.2%
2023$20,288+0.4%
2022$20,198+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook H 167, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1968