Skip to content

12 Bodie RdWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block4502
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage6,067
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
27%
Improvement Value:$474,700
73%
Total Assessment$653,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,863+4.0%
2024$37,373+1.2%
2023$36,915+0.4%
2022$36,752+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000

To:

Sq Ft6,067DeedBook 1661, Page 177

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook A 144, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1977