Skip to content

1135 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block4502
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,100
52%
Improvement Value:$153,300
48%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,992+4.0%
2024$18,263+1.2%
2023$18,040-12.0%
2022$20,501+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$895,000

To:

Sq Ft2,840DeedBook 4784, Page 71

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 1336, Page 11

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook I 168, Page 102

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook D 129, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1956