Skip to content

56 Ivy PlaceWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Sep 13, 2020

Property Information

Block4503
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,284
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,100
72%
Improvement Value:$87,600
28%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,296+4.0%
2024$17,594-23.3%
2023$22,931+0.4%
2022$22,829+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft4,284DeedBook 3907, Page 235

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook L 145, Page 220

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook K 115, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1985