Skip to content

40 Ivy PlaceWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$939,900
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block4503
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,518
Acreage1.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,300
51%
Improvement Value:$214,600
49%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,156+4.0%
2024$25,153+1.2%
2023$24,846+0.4%
2022$24,736+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$939,900

To:

Sq Ft3,518DeedBook 4833, Page 292

Property Sale

Sale
$511,000

To:

DeedBook V 166, Page 118

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook I 152, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1983