Skip to content

4 Sunburst LaneWayne, NJ 07470

Built 1989

Last Sale Price
$522,500
Last Sale Date
May 2, 1991

Property Information

Block4700
Lot136
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,238
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,200
55%
Improvement Value:$176,800
45%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,606+4.0%
2024$22,700+1.2%
2023$22,423+0.4%
2022$22,323+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$522,500

To:

Sq Ft4,238DeedBook 130, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1989