Skip to content

1183 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$610,500
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block4503
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,675
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
54%
Improvement Value:$139,600
46%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,195+4.0%
2024$17,497+1.2%
2023$17,283+0.4%
2022$17,206+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,500

From:

To:

Sq Ft3,675DeedBook 3894, Page 291Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 490, Page 50

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook W 143, Page 153

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook Z 128, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1960