Skip to content

80 Circle AveWayne, NJ 07470

Built 1902

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block4505
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,768
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,400
48%
Improvement Value:$170,000
52%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,467+4.0%
2024$18,721+1.2%
2023$18,492+0.4%
2022$18,410+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft3,768DeedBook 3827, Page 178

Property Sale

Sale
$673,000
DeedBook 1921, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1902