Skip to content

126 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$482,500
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block4600
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class36
DescriptionA-UNIT-2CG-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,700
63%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+4.0%
2024$11,590+1.2%
2023$11,449+0.4%
2022$11,398+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$482,500

To:

Sq Ft2,315DeedBook 649, Page 189

Property Sale

Sale
$238,700
DeedBook V 148, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1994